Yeni Gezegen Keşfi

Gökbilimi, insanlar için her zaman keşfedilmesi gereken ilk konu olmuştur diyebiliriz. İnsanlık tarihi boyunca her zaman insanlar gökbilimi ile ilgilenmiş, Dünyamız gibi farklı gezegenler var mı? veya biz insan ırkı gibi farklı ırklar var mı? yada her dinin inancına göre kıyamet sırasında insanların bir kısmının sığınabileceği bir gezegen var mı? sorusu üzerine yoğunlaşmıştır.

İnsanlar için özellikle, gelişen teknoloji ve sanayinin Dünyayı bile taşması gerektiği ihtiyacı, bir kaç yıldır Dünya haricince samanyolu galaksisi içindeki diğer gezegenlerde yerleşim birimleri kurma yoluna itiyor. Mars, işte bunlardan biri. Fakat, yine de insanlar bununla da sınırlı kalmayıp ellerinde bulunan yeni teknolojik aletler ile farklı, uzak mesafelerde yer alan gezegenlerin peşine düşmüş durumda.

1.Yeni Gezegenlerin Keşfedilmesi Merakı              

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, yeni araştırmalarına devam ediyor. Özellikle de son bir kaç yıldır Mars’a kurulan yeni kolonilerle beraber NASA, Dünya benzeri fakat Marstan bile uzakta farklı bir yıldızın yörüngesinde dönen gezegenlerin avına çıktı. Artan insan popülasyonu ve artan hammadde ihtiyacı ve bunun ötesinde var oluşumuzun bünyesinde yatan bir merak dürtüsünün etkisi ile yeni gezegen keşfi başladı. Trappist-1 yıldızının yörüngesindeki gezegenler de son zamanlarda keşfedilenlerden sadece birisi.

 2.Trappist-1 Yıldızı ve Yörüngesindeki Gezegenler

Son zamanlarda Amerikalı bilim adamları, Trappist-1 adı verdikleri ve ortalama olarak elli ışık yılı ötede bulunan bir yıldız etrafında dönen yedi adet gezegen keşfettiklerini duyurdular. Bu gelişme Mars adımı sonrası önemli bir girişim olarak adlandırılmakta. Böylece aslında artık bilim adamları bu yedi gezegenle beraber, Dünya benzeri bir gezegen var mı? sorusu yerine artık, Mars sonrasında hangi gezegene koloni kurabiliriz? sorusunu sormaya başladılar. Bu yeni gezegenlerle araştırmalar hız kazanarak devam edecektir.