Ton Balıklı Patates Salatası

Ton Balıklı Patates Salatası

Ton Balıklı Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Patates salatası hem yaz hem de kış aylarının en tercih edilen ve sağlıklı aperatiflerinden biridir. İçerisinde ki malzemeler mevsime göre farklılık göstermekle birlikte her mevsim bulabileceğiniz malzemelerden oluşan ton balıklı patates salatası tarifi ve ihtiyacınız olan malzemeler aşağıda belirtilmiştir. Yapımı oldukça basit ve maliyeti de oldukça düşüktür.

 İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır;Ton Balıklı Patates Salatası

-İki adet ton balığı konservesi (150 gr)

-6-7 adet orta boy patates (750 gr)

-Kırmızıbiber, karabiber, kimyon ve tuz (dilediğiniz miktarda)

-Bir avuç maydanoz,

-Bir adet kuru veya bir bap taze soğan,

-Yarım çay bardağı zeytinyağı

-Taze nane( mevsimine göre taze nane kullanımı tüm salatalarda güzel bir koku ve aroma verecektir.)

Patatesleri kabuklarını ince ince soyarak büyük bir tencereden yaklaşık 20-25 dakika haşladıktan sonra kare şekilde doğrama işlemine geçebilirsiniz. Salatanızın görüntüsünün iyi olmasını istiyorsanız bir kesme tahtası üzerinde, patateslerin soğumasını 15-20 dakika kadar bekledikten sonra küp küp kesebilirsiniz. Haşlama öncesinde patatesleri soymanız soğuması için bekleme süresini kısa tutacağı için tavsiye edilir. Büyük ve derin bir kâseye küp küp doğranmış patateslerin üzerine zeytinyağı ilave edilir, dilerseniz miktarını kendinize göre artırabilir veya azaltabilirsiniz, sonrasında dileğininiz ölçüde baharat, tuz ve öncesinde ince ince doğradığınız soğanları, maydanoz ve taze naneyi ekleyin.

Salatanızın rengini ve lezzetini verecek olan kırmızıbiber olduğu için baharat olarak mutlaka kullanılmalıdır. Patateslerin parçalanmaması için tahta bir kaşık yardımı ile dikkatlice tüm malzemeleri karıştırın. Salatanıza ekleyeceğiniz en son malzeme ton balığı olmalıdır. Ton balığını konservesinden çıkartıldıktan sonra soğuk suyun altında bir iki kez yıkamanız fazla tuzundan arınması için önemlidir. Sonrasında salatanıza eklediğiniz ton balığının salatanızı sulandırmaması ve kötü bir görüntü oluşmaması için sadece güzelce bir kez karıştırmanız yeterli olacaktır. Böylece salatanız sunuma hazırdır.