Sinema Salonu Elektronik Sistemleri Nelerdir

Sinema salonu elektronik sistemleri nelerdir

Dijital Sinema sistemlerinde görüntü ve ses, 35mm boyutunda filmlerdeki görüntü ve sese göre daha net, gerçeğe daha yakındır. Dijital sinema sistemlerinde filmler defalarca gösterimden sonra bile çizilemez bu sebeple ilk gösterimle aynı ayarda izlenebilir. Dijital Sinemada film, dijital sunucuya yüklenir, uygun dijital projektörler vasıtasıyla perdeye yansıtılabilir. Veri kablolar vasıtasıyla aktarıldığından film makarası ihtiyacı yoktur. Makaralı olan filmlerin kopyalanması oldukça uzun ve pahalı bir işlemdir. Dijital filmlerin kopyalanması ve dağıtılması ise makaralı sistemler ile kıyaslanamaz derecede kolay temellere dayanır. Makaralı olan filmler, uygulanan efektler sonrası yeniden makaraya kopyalanır ve bu işlem görüntü kalitesinde biraz kayıp oluşturur.

Makaralı Olan Sinema Hizmetleri

Makaralı olan sinema sistemleri, genel olarak 35mm boyutunda film şeritlerinde bulunan görüntüyü yansıtan projektörler vasıtası ile işletilen sinema salonlarına verilen addır.

1900’lü yıllar itibariyle kullanılan teknoloji, günümüzde sinema standardı olması ile yerini almaktadır. Dijital olan sinemanın yaygınlaşmasına karşın günümüzde filmler halen 35mm boyutunda makaralarla sinema salonlarında dağıtılmaktadır. Dağıtımda geçmişten gelen alışkanlıklar sebebiyle, sinemaya göre zor olan seçim de olsa makaralı sinemaların yıllardır verdiği hizmet küçük sayılamaz.

3D Olan Sinema Hizmetleri

Dijital olan Sinema Teknolojilerinin gelişmesiyle kendine daha sağlam bir yer edinen 3 Boyutlu olan Sinema salonları, günümüzdeki izleyiciler için aranan salonlar haline gelmiştir. Ayrıca 2010 Yılında Avatar Filmi vasıtası ile ilgileri üstüne çeken 3 Boyutlu olan Sinema Salonları, gelecek yıllarda daha fazla üç boyutlu olan film gösterime gireceği için sinema salonu açmayı düşünenlerin doğrudan olarak 3 Boyut destekli olan sinemalar açmaya iterken, eski sinema salonu sahiplerini de eski teknolojiler yerine 3 boyutlu salonlara geçmeye teşvik edilmektedir. Sağ veya Sol göze stereo olan görüntüler verip sanal gerçeklik yaratmaya dayanmakta olan 3-Boyut teknolojisi, gerçekte 50 yıldır var olmaktadır. Polarize gözlüklerin kullanıma başlanması ile birlikte şu anki ününe kavuşmuştur.

Tüm akustik ses sistemleri ve elektronik sistemlerinin kurulumunun gerçekleştirilmesi ile birlikte sinema salonlarında hangi film oynatılırsa oynatılsın, ilgili filmin seslerinin en yüksek standartta ve en yüksek ses seviyesinde izleyiciye ulaşmasını sağlayacak olan sistemlerin kurulması sinemanın kalitesi açısından oldukça önemli olan bir konudur. Mevcut sinemalardaki ses kalitelerinin en verimli olarak kullanılması bir yana, tüm sinema salonlarına göre ses tasarımları ayrı ayrı yapılmalıdır. Böylelikle filmlerdeki sesler en doğal olarak duyulacak ve bunun sağlanması için salonun boyutuna göre özel hesaplamalar yapılacaktır.