Sanayi Çalışanları Ne Kadar Kazanır?

Dünyada sanayi işçilerinin kazandığı miktarlar, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Dünyadaki ülkelerin sanayilerinin gelişmişlik düzeyleri, G20 Zirvesinde alınan kararlara göre 10 üzerinden puanlama yapılan bir puanlama cetveli kullanılarak, ülkelerin üretebildikleri en teknolojik ürünün belirlenmesi ile anlaşılır. Bu cetveline göre ilk 3 puan düzeyinde teknolojik ürün üretebilen ülkelerin sanayisinde çalışan işçiler çok çalışıp asgari ücret düzeyinde maaş alırlar. Dolayısıyla bu cetvele göre son 3 puan düzeyinde teknolojik ürün üretebilen ülkelerin sanayisinde çalışan işçiler ise daha az bir çalışma ile daha çok maaş alırlar.

Türkiye’de Sanayi Hangi Düzeyde?

Düzeyde Olan Sanayi:

Türkiye’de 3. düzeye kadar teknolojik ürünler üretebilen fabrikalar var. Ama bu fabrikalarda işe girmek çok zor. Çünkü bu fabrikalar belli bir düzene ve standartlara göre üretim yapmakta. Eğer bu fabrikalarda işe girebilirseniz, belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra 2.500₺ düzeyinde maaş alabilirsiniz. Fakat bu fabrikalar işe alımlarında özellikle nitelikli işçi şartı aramaktadır.

Düzeyde Olan Sanayi

Türkiye’de ki fabrikaların ürettikleri en yaygın teknolojik ürün seviyesidir. Bu seviyede ki ürünleri beyaz eşyalar ve ev elektroniği oluşturmaktadır. Bu seviyede teknolojik ürün üreten fabrikalarda iş bulmanız kolaydır. Ancak bu tür fabrikalar genellikle asgari ücret düzeyinde maaş verip daha uzun çalışma saati politikası uygular. Yani bu tür fabrikalarda üretim talebini belirli bir zaman içinde gerçekleştiremezseniz daha uzun saatler iş başı yapmak zorunda kalırsınız.

Düzeyde Sanayi

Türkiye’de artık çok fazla yaygın olmayan, inşaat aletleri üretimi yapan fabrikalardır. Bir nalbura gittiğinizde çevrenizde gördüğünüz çivi, vida, tornavida, pense ve somun gibi temel araç-gereçlerin tümünü üreten fabrikalar 1. Düzeyde sanayi kuruluşlarıdır. Bu tür fabrikalarda iş bulmanız kolaydır. Fakat alacağınız maaş asgari ücretin altında olacaktır. Bunun sebebi bu tür fabrikalar, usta-çırak mantığı ile çalışır. Yani üretim talebinden tüm işçiler değil sadece ustalar veya amirler sorumludur.