Papatya

Papatya

Papatya ÇiçeğiPapatya çiçeği insana mutluluk veren ve ilkbahar ile birlikte insanın içini neşe ile dolduran bir özelliğe sahiptir. Kır bitkisi özelliğine sahiptir. Papatyanın genel özelliklerinden bahsedecek olur isek ; orta kısmının yuvarlak , yapraklarının narin ve olduğunu söylememiz mümkündür. Familya olarak ; bileşikgiller familyasından gelir. Pek çok türe sahiptir. Özellikle mayıs papatyası; nisan ve eylül aylarının arasında tarlalarda açmaktadır. Bir diğer tür Katmerli papatyadır. Bu papatyanın en önemli özelliği ise ;tarla ve çayırlarda yetişmesidir.

İstanbul’da sıkça rastlamanın mümkün olduğu bu güzel çiçek Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde, sıkça bulunmaktadır. Humus zengini topraklar ile nemli ve kuru bölgelerde yetişmekte olan bu çiçek kumlu toprakları sevmektedir. Eğer humuslu olmayan topraklar olur ise de verim hemen düşmektedir. Papatyanın en güzel özelliği de sadece bahçelerde yetişmesi değildir. Misafirliğe giderken demet halinde götürebileceğimiz bu hoş görünümlü çiçek evlerimize renk ve mutluluk katar. Bir vazonun içine koyup, suyunu sıkça değiştirir isek; uzun ömürlü olur ve tazeliğini de korur.

Saflığı simgelediği gibi sağlık açısından da faydaları saymak ile bitmez. Adet düzensizliğine ve gastrite de çok iyi gelmektedir. Saçlara ve cilde de çok iyi gelen papatyanın çayını da içmeniz mümkündür.