Nedim Saban Kimdir?

Nedim Saban Kimdir

Nedim Saban1967 İstanbul doğumlu olan Nedim Saban; Türkiye Musevilerinin hamambaşı Rafael Saban’ın torunudur. Nedim Saban Türk tiyatrosu ve dizi oyuncudur. Tiyatroya 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır ve UNICEF’ın düzenlediği bir yarışmada Çocuk Hakları konusu üzerine yazdığı oyunla dereceye girmiştir. 1982’de Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kurmuştur ve bu tiyatroda dört yıl boyunca sahnelenen altı oyunda rol almıştır. “Beş Kafadarlar Tiyatrosu” tiyatroya gidemeyen çocuklara tiyatroyu götürmeyi ilke edinmiştir ve Türkiye’de ilk kez çocuk parklarında tiyatro uygulamasını başlatmıştır.

Nedim Saban 1986 yılında Robert Kolej’inden mezun olduktan sonra aldığı bir bursla ABD’ye gitmiştir ve gittiği bu ülkede yedi yıl boyunca sinema, televizyon ve tiyatro eğitimi almış, New York üniversitesi’ni de yüksek dereceyle tamamlamıştır. Bitirme tezi olarak “Hizmetçiler ve Hortlaklar” adlı oyunla 950 rejisör arasından yalnızca 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursuna layık görülen Nedim Saban, bir yıl boyunca Amerika’nın Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop adlı en önemli tiyatrolarında stajını tamamlamıştır. 1992 senesinde de Türkiye’ye geri dönmüştür.

Türkiye’ye gelişinin ardından Tiyatrokare’yi kurmuştur. Bu tiyatroda “Bahara Uyanış” , “Müziksiz Evin Konukları” adlı oyunlarının yapımcılığını ve yönetmenliğini, “Oleanna”,”Kendine Ait Bir Oda”, “Soytarı”, “Cadılar Zamanı”, “İki Perde İki Oyun”, “Bir Kadın” adlı oyunlarının yapımcılığını üslenmiştir. “Salaklar Sofrası”, “Oscar”, “Profesör Enişte” ve “Üç Kadın Bir Çapkın” adlı oyunlarda rol almıştır. Yeni oyun yazarlarını kazanabilmek amacıyla Tiyatrokare ile birlikte bütün Anadolu’yu dolaşmıştır.

Show Tv’da yayınlanan “Saklambaç” ve “Süper Aile” programlarının metin yazarlığını , Atv’de yayınlanan “Randevu” ve Kanal D’de “Tartışma Büyüyor” adlı programların sunuculuğunu üstlenmiştir. 1992’de Energy Fm radyosunda Türkiye’nin ilk telefonlu ve canlı talk showunu sunmaya başlamıştır. Radyoda büyük ilgiyle dinlendikten sonra televizyona geçiş yapan “Dr.Stress” sırasıyla Atv, Star Tv, Kanal 6 ve Tv 8’de ekrana gelmiştir.

Tiyatrokare’nin sunduğu “Zeki Müren Müzikali”nde oyun metin yazarlığı, yapımcı ve yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir. Amerikan Tiyatro Tarihi’nin en uzun süreli oynanan oyunu sıfatıyla anılan, aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “Şen Makas” oyununun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Nedim Saban, Steve Martin’in “Şerefe 20.Yüzyıl” alı oyununu da sahneye koymuştur.

1993 yılından bu yana Aktüel ve Artıhaber dergilerinde haftalık yazıları yayımlanmıştır. Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerini bilen Nedim Saban, halen İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tiyatro ve oyunculuk dersleri vermektedir.

One comment
  1. Çok tanınmasa da saygı değer kişiliğe sahiptir kendisi son yazılarını okuduğumda gözlerim doldu oldukça iyi bir kişiliğe sahip olan Nedim kardeşimizi sık sık takip etmekteyim.

Comments are closed.