Küresel Borsalarda Rekor Yükselişler Yaşandı

Ekonomi bir insanın, bir kuruluşun ya da bir devletin temel kaynaklarından birisidir. Bu kaynaklar başkalarının kaynakları ile karşılaştırmasının yöntemlerinden birisi de borsadır. Borsalar günlük işlemleri ile o ülkenin parasal işlemlerinin değer kazandırılmaya çalışıldığı kuruluşlardır.

Bu kuruluşlar ne kadar verimli çalışırsa elde edilecek verilerle refah seviyesine çıkmak bir o kadar hızlı olmaktadır. Borsaların işleyişini etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler, siyasi olaylar, jeopolitik konumlar, yatırımlar, tasarruflar ve ülke gündemini değiştirecek olaylardır. Bu olaylar ülkelerin ne kadar lehine de olsa aleyhine de olabilmektedir.

Birkaç örnek ile borsaların neler yaptığını anlamaya çalışalım. Dünya ekonomisinde önemli bir rol oynayan Amerika Merkez Bankası(FED) ülkesi için yapmış olduğu faiz karaları, yatırım açıklamaları ve parasal ile ölçülebilecek değerlerin açıklamasında etkinliğini her zamanki gibi göstermektedir. Küresel borsalarda rekor yükselişler yaşandı şeklinde gazete manşetlerinde yazıları görmek neredeyse sıklaştı. Amerika merkez bankasının faiz kararlarının yükseldiğinin açıklaması yapılır yapılmaz Türk lirasında, Avrupa birliği ortak para birimi olan Avro da ve dünyada kullanılan diğer para birimleri arasında hızlı iniş ve çıkışları anlık olarak gösterdi.

Bu yükselişler ülkeler arasındaki ticareti ne kadar etkilediğini tüm ekonomistler haber kanallarında saatlerce yorumlayarak bir kanıya varmaya çalışmaktalar. Türkiye’deki bir ithalatçı Çin’den ucuza getirip satmak için önceden ödediği miktar piyasalarda belirli bir hacim ile ilerlemekte iken doların yükselişi bu ithalatı kısmi olarak etkilemektedir. Bir birimlik ürüne ödenen fiyat ile yükseliş sonrası ödenen fiyat arasında farklılığı ya ithalatçı karından fedakarlık edip aynı fiyattan satmaya çalışacak yada aradaki farkı da alıcılara yansıtarak fiyat yükseltimindi bulunacak.

Küresel borsalardaki oynamaların insan hayatını ne kadar etkilediğini gördüğümüz nelerle karşı karşıya kalabileceğimizi bir nebze olsun anlayabilmişizdir. Kişilerin veya şirketlerin bu değişimlerden ne kadar etkilendiği ölçtüğümüzde devletlerin nelerle karşılaşacağını tahmin etmek biraz daha borsayı öğrenme çabası içerisine sokacaktır.