Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban Eti Nasıl Saklanır ?

Kurban bayramında en önemli sorulardan bir tanesi de kurban eti nasıl saklanır olmaktadır. Birçok kurbanın dikkat edilmemesinden dolayı çok kısa sürede bozulduğu görülmektedir. Hâlbuki birkaç basit püf noktasından bilinmesiyle böyle durumlarla karşılaşılması çok daha imkân dışında olabilmektedir.

 Kurban Eti için Püf Noktalar

Öncelikle kurban kesildikten sonra etinin parçalanması ve etin uygunluğuna göre ayrılması gerekmektedir. Daha sonra ise 5-6 saat bekletilmelidir. Bu sürede et, normal sıcaklığına kavuşacaktır. Akabinde buzdolabına konulmalıdır. Bu konulma işlemi sırasında parçaların çok büyük olmaması gerekir. Büyük parçaların işlem görmesi daha uzun süreceğinden bozulma ihtimali olabilir. AyKurban Eti Nasıl Saklanır ?rıca kurban etinin hemen tüketilmesi de yanlış bir uygulamadır.

Etin buzdolabında en az bir gün dinlendikten sonra tüketilmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Buzluk için ayrılan parçaların küçük olması da önemlidir. Kuşbaşı şeklinde yapıldıktan sonra poşetlenen etler, buzdolabının buzluk kısmına ya da dondurucuya yerleştirilebilir. Ayrıca buz hale getirildikten sonra da çözülme işleminde de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dondurucudan çıkarılan parça et artık bir daha dondurulmamalıdır. Aksi halde üreteceği parazit ya da bakteri ile sağlıksız bir hale dönüşmektedir. Bu nedenle çıkarılan et, hemen tüketilmelidir. Dondurucudan çıkan etin hemen tüketilmesi içinde bir süre gerekmektedir. Bunun nedeni etin hemen dışarıya çıkarılmaması içindir. Et, öncelikle dondurucudan çıkarılıp buzdolabına konulmalıdır. Aksi durumda direk dışarıya çıkarılan etin sağlık açısından sorunlu olacağı da bilinmelidir.

Kurban Etinin Tüketilmesi

Etler, tüketilirken mutlaka sebzeli yemekler kullanılmalıdır. Özellikle bayram sonrasında yapılan ağır yemeklerde kullanılan etler, birçok kolesterol ve yağ hastalıklarına neden olmaktadır. Ayrıca hızlı çözdürmek için etin, kalorifer yanına konulması da büyük bir tehlikeyi beraberinde getirebilir. Doğal yollardan çözülen etlerin çok daha sağlıklı olacağı unutulmamalıdır.