Kavurma Tarifi

Kavurma Tarifi

Kavurma ülkemizde kurban bayramlarının ilk gününde, özel bir davette, düğünlerde, evlerimizin, sofralarımızın olmazsa olmaz yegane ana yemeğidir. Hiç kimsenin hayır diyemeyeceği deyim yerindeyse ”lokum gibi” pişmiş bir kavurmaya hayır diyenimiz yoktur elbette. Dana ve kuzu olmak üzere iki tür etten yapılır. Kavurma çok basit bir tarif gibi görünebilir. İstenilen yumuşaklıkta mı? Lezzetli mi sulu mu? Sac da mı tencere de mi pişirelim?

Kavurma Tarifi

Fakat kavurma pişirmenin de önemli püf noktaları vardır. Dinlenmiş et kullanılması ve etin ılık suda yıkanması ağızda dağılan bir kavurmanın öneKavurma Tarifi mli püf noktalarındandır. Kırmızı et B12 vitamini bakımından faydalı olsa da fazlası kolesterol sebebi de olabilir. Kavurma Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha çok kahvaltılarda tüketilen, eskiden küplere basılıp daha sonra tüketilmek için saklanan bir yiyecektir.

Şimdilerde eski yöntemler pek kullanılmadığı için bir gün de tüketilecekse buzdolabında, bir ayda tüketilecek ise derin dondurucuda bekletilebilir. Sağlıklı, besin değeri yüksek, enerji ve kan yapma özelliğine sahiptir. Ülkemizde severek ve bol tüketimi sebebiyle olmazsa olmaz bir gıdadır. Kavurma tarifi şöyledir :

– 1 kg. dana kuşbaşı

– 100 gr iç yağı

– Sıvıyağ

– Tuz, karabiber ve kekik

KAVURMA TARİFİ

Büyük bir tencereye et alınır. Etler suyunu çekene kadar kavrulur. Kapağı kapatılır ara ara üzerindeki köpükler kaşıkKavurma Tarifi yardımıyla alınır. Ayrı bir tavada iç yağı kavrulur. Kaynayan yağın kıkırdakları bir süzgeç ya da kevgir tarafından süzülür. Daha sonra geniş bir tencereye sıvı yağ alınır, kızdırılır. Kızan yağa pişen etler eklenir. 15 dk. ara ile karıştırarak yaklaşık bir saat boyunca pişmeye bırakılır.

Pişen etin üstüne tuz, karabiber, kırmızıbiber, kekik serpilip 20 dk. daha pişmeye bırakılır. Pişen ve suyunu çekene etlerin üzerine süzdüğümüz iç yağ eklenir ve 5 dk. daha kavrulur ve ocaktan alınır. Kavurmayı ister sıcak sıcak ikram edebilir, isterseniz genişçe bir kaba koyup yağının donmasını bekleyerek dolaba kaldırabilirsiniz.