İnşaat Sektöründe Hizmet Veren Şirketlerin Son 1 Yılda Elde Ettiği Büyüme Payları

İnşaat Sektöründe Dünyada Önemli Bir Ülke Olan Türkiye

Teknoloji denince İnsanların aklına Japonya, Kore ve ABD gibi ülkeler geldiği gibi, inşaat sektöründeki yükselişi her yıl biraz daha artan Türkiye de bu alanda lider ülkelerden biri konumunda. Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketleri arasında çok sayıda Türk firmasını görmek mümkün. Dünyandaki kriz zamanlarının ve ülkemizdeki kimi olayların sektörel dalgalanma oluşturduğu dönemleri saymazsak Türkiye uzun zamandır bu konumda.

Türkiye’nin İnşaat Sektöründen Geliri ve Hedefleri

2016 yılı Rusya ile yaşanan kriz, on beş temmuz darbe girişimi, sınır ötesi operasyonları gibi nedenler durgun geçmiş olsa da 2017 yılın dair hedef ve beklentiler yüksek. Doğu bölgelere yapılması planlanan yatırımlar, TOKİ’ler, inşası planlanan akıllı kentler ve kamusal binalar ile sektöre canlılık kazandırılması hedefleniyor. 1972 yılından bu yana yaklaşık 110 ülkede faaliyet gösteren Türk müteahhit firmaları 2016 yılının haziran ayı rakamları incelendiğinde 328,4 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş durumda. Hükümetin son birkaç yılda Afrika kıtası ile yakın temaslarını fırsata çevirmek müteahhitlik firmaları bu rakamları çok daha yukarılara çekmeyi hedefliyor.

Düşük faizli ev kredileri konusunda yapılan teşvikler, kentsel dönüşüm planlamaları ile depreme dayanıklı, modern şehirlerin inşa edileceği projeler, yurtdışında yıllardır Türk firmalarına duyulan sarsılmaz güven sektörün büyüme rakamlarının artmaya devam edeceğini kanıtlıyor.

İnşaat Sektöründe Türkiye Farkı

İnşaat alanında kullanılan malzemelerin üretimi konusunda son yıllarda büyük gelişmeler kaydeden Türkiye, daha kaliteli bir  hizmet üretmek amacıyla uzun vadeli planlamalar yapıp kendini yenileyip geliştirmekte. İnşaat sektöründe çok önemli bir yeri olan çimentonun Çin’in ardından en ucuz olduğu ülke konumunda olması, boya, çatı vs. temel inşaat yapıları açısından kaliteyi ön planda tutması Türkiye’nin büyüme hedefleriyle örtüşür nitelikte.