Hentbol Kuralları Nelerdir?

Hentbol elle oynanan bir futbol olaraktan tanımlanabilir. Ülkemizde hem erkek hem de bayan takımları mevcuttur. Aynı şekilde hem lig ve kupa tarzında bir sezon geçirilir. Ancak Avrupa ülkelerinde aktif bir şekilde oynanan bu oyun ülkemizde gerektiği kadar ilgi görmemektedir. İlgi görmemekten kastımız diğer oyun türlerine nazaran çok az sporcu sayısı olmasından dolayıdır.

Hentbol Oyun Kuralları

Temel oyun kuralları olarak adlandırılan kurallar şu şekildedir. Hentbol bir takım oyunu olmakla birlikte erkeklerde otuzar bayanlarda ise yirmi beşer dakikalık iki devreden oluşmaktadır. Altı metre uzunluktaki ceza sahasına kaleciden başka bir sporcu girememektedir. Girmesi de yasaktır. Oyunda amaç rakip kaleye gol atarak puan sağlamaktır. Hentbol saha uzunluğu standartları kırk metreye yirmi metre genişliğindedir. Takımlar ise sahada on kişilik ve iki de kaleci olmak üzere on iki kişilik kadroları ile oyuna çıkarlar. Sahada altı oyuncu bir kaleci bulunmaktadır. Oyun süresinde sınırsız oyuncu değiştirme hakkı hentbol oyununda mevcuttur.

Oyunun Başlatılması ve Hakemler

Oyun iki hakem yardımı ile yönetilmektedir. Top oyuncular tarafından el ile oynanmalıdır. Kalecide ise bu sınırlama yoktur sadece kaleci için geçerli bir durumdur. Hentbolcu topu maksimum üç saniye kontrol edebilir ve top ile bir kaç adım ilerleyebilmektedir. İki devrenin sonunda skor üstünlüğü olan takıma iki puan eğer beraberlik halinde ise iki takımın hanesine birer puan yazılır. Oyun hava atışı ile başlatılır.

Oyunda Kullanılan Top Ve Standartlar

Topun büyüklüğü bayanlar müsabakalarında elli dört elli altı cm iken erkeklerde ise bu elli sekiz altmış a çıkmaktadır. Topun ağırlığı bayanlarda üç yüz yirmi beşle dört yüz gram arasında iken bu erkeklerde dört yüz yirmi beş ile dört yüz yetmiş beş arasında arasında değişmektedir.

Oyunda defans yapan takımın amacı hücum oyuncularını kaleye yaklaştırmamaya çalışmaktır. Savunma içerisinde belli bir dereceye kadar şarja müsaade edilir. Faul halinde ise oyuncu iki dakika cezası ile cezalandırılmaktadır bu zaman zarfında yerine başka oyuncu giremez. Penaltı atışları ise kaleye yedi metre uzaklıktan yapılan atışlardır.