Hanımeli

Hanımeli Çiçeği

Hanımeli çiçeği hem çok hoş görünümlü olan hem de sarmaşık şeklinde olan bir çiçektir. Familyası Hanımeligiller familyası olmakla birlikte ; Lonicera Capri folium olarak da bilinmektedir. Adam L Lonitzer’den ismini alan hanımeli ;zarif görüntüsü ile de hayranlık yaratır. Dilimizde Hanımeli çiçeği ismi ile anılmasının, en önemli sebepleri arasında; çiçekleri açmamış hali ile   zarif bir hanHanımeli Çiçeği ımefendi eli şeklinde olmasından kaynaklanır.

Görüntüsünün haricinde; pek çok özelliğe de sahip olan bu hoş hanımeli çiçeğinin aynı zamanda insanlara şans da getirdiğine de inanılmaktadır. Hanımeli bitkisinin, güzelliği ve zarifliğinin yanı sıra şifa verici özellikleri de bulunmaktadır. Özellikle nezle, bronşit ve de öksürüğe de iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir.

Bu bitki Avrupa ve Asya’da yetişmektedir. Taşıdığı özelliklerin en önemlilerinden bir tanesi de özellikle kış aylarında -30 derecelerde dahi dayanıklılığını koruyor olmasıdır. Hatta bazen kış aylarında yapraklarını döker ve bazen de hem yaz aylarında hem de kış aylarında yapraklarını korumaya devam eder.

Hanımeli çiçeğini yetiştirirken; özellikle dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar vardır. Çiçeğimiz için en elverişli olan yer balkonlarımızdır çünkü havadar olan alanlar bu bitki için son derece idealdir ve sağlıklı gelişimine katkı sağlar. İlaçlama yapmak da önemlidir ama siz ilaçlama yapmak istemiyorsanız yıkama da yapabilirsiniz