Gül

Gül çok özel bir çiçektir. Pek çok çeşide sahip olan gülün hem bakımı sırasında hem de yetiştirilmesi sırasında özenli davranmak gerekir. Çeşitleri arasında kışın açmakta olan yediveren gülleri, ilkbahar mevsiminin sonunda açan türleri ve kışın açan türleri mevcuttur. Saksıda yetişen güllere cüce güller ismi verilir.

Güllerin çoğaltılması için pek çok metod uygulanmaktadır. Bunların başında daldırma ile üretme, Aşı ile üretme, tohum ile üretme, çelik ile ür etme ve kökten ayırma ile üretme yöntemleri gelmektedir. Tohum ile üretme yöntemindeki amaç iki farklı türden, yeni ayrı bir tür üretmektir. Bu yöntem yalnızca güllerde değil, başka bitkilerde de kullanılmaktadır.

Bir diğer uygulanmakta olan çelik ile üretim yöntemi ise; yaz mevsiminin sonunda ; dallar kesilir ve sonrasında ise dipler kesilip ayrılmaktadır. Yaprakların kopartılmaması bu işlem esnasında önem taşır. Dalları toprağın altında kalacak şekilde dikilip, bekletildikten sonra; ilkbaharda kökler yine sökülür ve asıl olan yerlerine dikilir.

Güllerin gübrelenmesi ile ilgili olarak da belirli zamanlarda gübreleme yapılması gerektiğini söylemek mümkündür. Güller için özel gübre kullanmakta fayda vardır. Aynı şekilde toprak seçerken de demir bakımından zengin olan, suyu geçiren ve killi toprak seçimi yapmalısınız. Gül hem hassas hem de özel anlamlar içeren bir çiçektir.