Gayrimenkul Kıymet Takdiri Nedir?

Yani sadece toprak veya sadece bina olarak düşünmemek gerekir. Peki, Gayrimenkul Kıymet Takdiri Nedir Gayrimenkul kıymet takdiri ise, gayrimenkul değerleme uzmanının o gayrimenkulün piyasadaki değeri üzerinde belirttiği yoruma göre ve gayrimenkulün profesyonel standartlara uygunluk sürecinin tamamlanmasıyla ortaya çıkar. Birinci süreci tamamlayan gayrimenkul, ikinci aşamada tebliğ sürecine girer ve yazılı rapora dökülür.

Bir gayrimenkulü satmak istediğinizde profesyonel bir kıymet takdir sistemi işinize yarayacaktır. Bu aynı zamanda gayrimenkulü alacak veya satışa aracılık edecek gayrimenkul brokerları için de yararlı olacaktır. Sonuçta kimse bir gayrimenkulü daha pahalıya almak ya da daha ucuza satmak istemez, aracılık ettiği satışta da eğer daha çok payı olacaksa bilmek ister. Piyasa fiyatı değerlendirmesinden bahsetmişken gayrimenkulün ne olduğunu da anlatalım. Gayrimenkul tanımı, hem arsayı hem de arsanın üzerindeki her varlığı kapsar. Sırayla ne olduklarını ifade edelim.

 Gayrimenkul Tanımı Neleri Kapsar?

Arsadan başlayalım. Arsa aslında bilindiği gibi sadece üzerinde bir şey olmayan boş toprak demek değildir. Aksine “arsa” kelimesi yerin altındaki ve üstündeki her şeyi bir arada ifade eder. Eğer bir arsa sahibiyseniz, toprağın altında, üstündeki yapıdan daha değerli bir şeyler bulursanız, sevinmeye başlayabilirsiniz.

Biz şimdilik üstündekilerden devam edelim. Arsadaki yapıların tamamına demirbaş denir. Örneğin eğer bu yapıya iş amaçlı eklemeler yapıyorsanız, bu eklemeler ticari demirbaş adını alır. Gayrimenkul vergilendirmeye tabidir, eğer siz vefat ederseniz ve başka mirasçınız olmazsa üzerindekiler ve arsa komple devletleştirilir.

İşte yukarıda ne olduğundan bahsettiğimiz gayrimenkulün kıymet takdiri yapılırken özel mülk olup olmaması, sınırları, parçaları, kanuni durumu, mirasçı durumu, gerektiğinde ruhsat durumu dikkate alınır. Güncel bir piyasa değeri belirlenebilmesi için mutlaka bilirkişiler tarafından yerinde incelenir. Kıymet takdiri çok kapsamlı profesyonel bir süreçtir ve süreç tamamlandığında değerleme ortaya çıkar.