En Çok Oynanan Spor Hangisidir?

En Çok Oynanan Spor Hangisidir?

Dünyada ve ülkemizde en çok oynanan spor dalı futboldur. Futbol kültürü neredeyse tüm dünyada vardır ancak bazı En Çok Oynanan Spor Hangisidir?yerlerde daha çok iken bazı yerlerde azalabiliyor. Ama yine de diğer spor dallarına göre çok büyük bir farkla oynanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de zaten bu bariz olarak belli olmaktadır.

Yirmi birinci yüzyıldan itibaren, her ülkede oynanan futbolun profesyonel ve amatör olmak üzere iki yüz elli milyondan fazla oyuncusu vardır. Bunlara mahallelerde top koşturan oyuncular da eklenirse bu sayı yaklaşık olarak üç milyarı buluyor. Bu da her yedi insandan üçünün futbol oynadığını ortaya koymaktadır, verilerin de gösterdiği gibi futbolun büyüklüğü gözler önüne serilmektedir. Ülkemizde ise bu daha da fanatik bir hal almıştır. Hatta uzman bir yorumcunun deyimiyle sıralama yapılırsa ilk üç sıraya futbolu koymak gerekir. Futbol kadar oynanan başka bir spor dalı ülkemizde olmadığı gibi dünya ortalamasında da futbol kadar oynanan başka bir spor dalı yoktur.

Futbol ayrıca oynandığı kadar en çok izlenen bir spor dalıdır. Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi ya futbol oynuyor ya da futbol izliyor. Bu durum insanların sporla ne  kadar içli dışlı olduğunu da açıkça göstermektedir.En Çok Oynanan Spor Hangisidir?

Son iki yüz yılın açık ara en çok oynanan spor dalı olan futbolun gerekleri arasında, yetenek ve becerilerle beraber azim ve mücadelenin de yer aldığı söylenebilir. Ancak bazı yerlerde sadece hobi olarak oynanan bir spor dalı olmaktan da öteye geçememiştir.

Bu kadar popüler olan futbolun ilk çıkış beşiği Britanya’dır. Ve dünya geneline bakıldığında da en çok Avrupa kıtasında bilinmekte ve oynanmaktadır. Buna karşın Kuzey Amerika ve Okyanusya kıtasında daha az bilinir ve daha az oynanır. Ancak ne olursa olsun dünyada en çok bilinen ve oynanan spor dalı futboldur.