Borsadan Kazanılan Para İle Zekat Verilir Mi?

Borsadan Kazanılan Para İle Zekat Verilir Mi?

xDini açıdan gerçekten insanların bilinç çerçevesinde bir problem yaratan sorunlar artmaktadır. Aslında çokta zor bir cevabı yok bu sorunun. Nasıl ki ganyandan kazanılan parayla sevap kazanılamıyorsa borsa üzerinden gelen kazançlarla da zekat olmaz. Çünkü borsa faiz üzerinden kazanç sağlatıyor ve bu kazançlar için hiç bir çaba sarf etmeye gerek olmadığından dolayı böyle bir şey yapılamaz. Allah faizi haram kılmıştır Haram kıldığı bir kazanç üzerinden zekât verileme. Faiz kul hakkıdır.

Bunun yanında borsadan kazanılan faiz türü kazançlarla da zekât verilemez. Her türlü kul hakkını kullanan bir para kimseye sevap kazandırmaz. Bu parayla zekât verirseniz bilinçli olmasa bile bu parayı kullanacak insanlara da onların haberleri olmadan kul hakkı işletmiş olursunuz. Bu konuda tavsiyem hiç kimse haram kılınan para için sevap teklif etmesin veya ettirmesin. Bu sevap değil tam tersine çok büyük bir günah halini alır. Bu yolla kazanılan paralar genelde herkese kötülük getirir ve çevresinde olan insanların parasını yemiş gibi bir his uyandırır. Haramla sevap olmaz. Bu konuda günümüzdeki maddi kazanç için din adamlığı yapan insanlara kanmak yerine biraz araştırma yaparsak sonucunu kendimiz görebiliriz.

Borsadan Kazanılan Para İle Zekat Verilir Mi?

Bazı bireyler kazancın üzerine gelen faizi zekâta çevirmenin o kazancı helal kıldığını sanıyor olabilir ama bu kesinlikle aldatmaktan başka bir şey değildir. Çünkü o para için alın teri dökülmedi, belli bir emek harcanmadı, çaba gösterilmedi… Bundan dolayı borsadan kazanılan her kuruş haramdır ve kul hakkıdır. Hiçbir şekilde helale dönüşemez. Zekât, fitre, bağış, sadaka gibi sevap kazandıran hiçbir şeyde kullanılamaz. Toplumda bunu anlatan veya anlama çabasına giren bireylerin seyrekliği yüzünden olsa gerek bilinçsiz halkımız faiz üzerine gelen her kazancı sevaba dönüştürebileceğini sanıyor.