Astronomiyle Etkileşimi Olan Bilim Dalları Nelerdir?

Astronomiyle Etkileşimi Olan Bilim Dalları Nelerdir?

Astronomiyle etkileşimi olan bilim dalları nelerdir?

Astronomi insanlık tarihinde en çok merak edilen ve temeli ilk atılan bilim dallarından biridir. Gemiciler yolunu uzaya bakarak bulmuş tarım ve ticaretle uğraşan ilk kabileler ona bakarak zamanı bölümlere ayırmış ayları ve mevsimleri planlamıştır. Şüphesiz ki bütün dinlerin ve bilimlerin temelinde içinde en çok bilinmezi barındıran uzay ilham kaynağı olmuştur.

Astronomiyle Etkileşimi Olan Bilim Dalları Nelerdir?Ancak bunlardan bazıları var ki astronomi ile yakından ilgilidir. Matematikle uzayla ilgili hesaplamaları ve fizikle teorilerin temellerini atmak mümkün olsa da kimya ve biyoloji uzayda yaşam ve ham madde arayışının en önemli envanterindendir. Uzayda araştırma yapmak için ileri düzey kimya bilgisine “mesela daha hafif ve daha dayanıklı uzay kıyafetlerinin yapımında yeni bileşenlerin kullanılması” uzayda bakterilerin nasıl hayatta kaldığını anlamak için ise biyoloji ve genetik bilimine ihtiyaç vardır.

Gelişen teknolojinin astronominin gelişimine etkisi

Teknoloji gündelik yaşantımızı etkilediği ve kolaylaştırdığı gibi astronominin çok kısa bir zamanda çağ atlamasına matematik ve fiziğin yarattığı harika ürünlerle uzaya çıkmadan koca bir evreni görme ayrıcalığını bize sunmuştur. İleri düzey teleskoplar ve bir o kadar gelişmiş bilgisayarlar ile hangi gezegenin soğuk hangisinin sıcak olduğu; hangi maddelerden ne oranla oluştuğu; büyüklüğü ve konumu; en güzeli ise yaşama elverişli olup olmadığı izlenebiliyor.

Gezegenlerde yaşam olup olmadığı varsa ne türden bir yaşamın oluştuğu hava ve suya bağlı olmayan ekosistemlerin olup olamayacağı konuları ise biyolojinin alanında olduğundan astronominin biyoloji ile yakından ilişkisi olduğu sonucu ortaya çıkacaktır. Uzayda gelişmiş veya gelişmemiş herhangi bir yaşam izine rastlanmadığından biyolojinin henüz bu alana tam girmediği ama yeni buluşlarla çok daha yakından ilişkilendirileceği bilinmektedir. Bu olasılıklarla biyoloji alanında çalışmalar yapan bilim adamları da uzayda mikroorganizma dahil buluşları yakinen takip etmektedir. Yani astronominin fizikle kimyayla biyoloji ve matematikle ilişkisi vardır.