Astronomi Ve Geometri Arasındaki İlişki Nedir?

Geometri ve Astronomi ilişkisinde evren kurallarından bakalım. Örneğin bir yıldız çevresinde bir yörünge, yörünge üzerinde gezegen ve kuyruklu yıldızlar vardır. Bir yıldızın çevresinde gezegenlerin yörüngeleri uzaklıkları ve yakınlıkları ölçmek için farklı geometrik şekiller ve formüller gerekir. . . Evren de düzen bir karmaşadır. Bu ölçümlerin bir kaç örneği evrenin bölümleri konik yörüngeleri yani elips ya da hiperboller (analitik geometri) ile hesaplanır.

İlk etapta astronomiyi koordine eden astronomlar gökyüzünde nesneleri bulmak için daha kolay ve benzetmeler kullanarak geometrik şekiller kullanmışlardır. Gökyüzünde ki karmaşayı çözmek için takım yıldızlarına ayırdık. Yılın belli zamanlarında bunların kendini göstermeleriyle mevsimlerin ne kadar süreceğini ön görmemizi sağlamıştır.

Yıldız kümelerinden geometri şekiller oluşturmak, bu yıldız sistemlerini gelişmesini, model ve gözlemler incelenmesinin doğal nesnelerin geometrik özellikleri daha iyi fiziksel mekanizmalarını anlamaya yardımcı olmuştur. Geometri Euclides ve Kartezyen geometri, grafik teorisi yoluyla elementleri, deneysel bilimlerin gelişiminde önemli bir rol oynar fraktal geometri ile bir diğer yardımcı geometrik yöntemdir. Her geometrik şekil ve sistem uzayda farklı bölümlerin ve işler için özel olarak geliştirilmiştir.

Var olan başka bir trigonometrik paralaks yöntemi ( Trigonometri ) tarafından yıldızların arasında mevcut mesafeler Geometriyle hesaplanabilir ilişkisidir. Bütün evrende olan tüm cisimlerin bir geometrisi olduğu için eliptik yörüngeleri hesaplarken, yıldız ve gezegenlerinin çaplarını hesaplarken ve gök taşlarının dünyamıza gelirken hangi açıyla geldiğini hesaplayarak uzayda almış olduğu hızı hesaplarız. Uzayda sadece üçüncü boyutu hesaplayabiliyoruz. Sürekli hareket eden evrende güneş sisteminin dışına çıkmak ve yıllarca dönmediğimizi farz edelim. Geçen süre alacağımız rotayla doğru orantılıdır. Geometri olmasaydı ne uzayda mesafeyi ne de yıldızların konumlarını, birbirlerinden uzaklıklarını ve yörüngelerini hesaplayabilirdik.